Ostatni krok to indywidualna konsultacja online. Każda konsultacja z naszym doradcą zawodowym trwa ok 60 minut i składa się z:
W dalszej części spotkania, w zależności od indywidualnych potrzeb doradzamy najczęściej w następujących kwestiach:
Ta część projektu, to raport, który od nas otrzymujesz (do 5 dni roboczych po uzupełnieniu całości programu).
Raport składa się z wyników modułu drugiego i trzeciego. Poza opisem wyników, raport zawiera również informacje w jaki sposób możemy wykorzystać swoje mocne strony oraz jak pracować z ewentualnymi obszarami do rozwoju.
Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda przykładowy wynik jednego z badanych obszarów, który jest częścią raportu, możesz to zrobić poniżej:
Zobacz przykładowy wynik Modelu KOMPAS
Zobacz przykładowy wynik testu badającego "Postawę wobec życia"
W module pierwszym każdy uczestnik programu wykona 8 ćwiczeń coachingowych dedykowanych wyborze drogi zawodowej. Pozwalają one spojrzeć na wybór przyszłego zawodu nie tylko w kontekście predyspozycji czy zainteresowań ale także bardzo indywidualnych potrzeb, motywacji i wartości.
Ćwiczenie 1 - "Poznajmy się"
Pozwala na zebranie podstawowych informacji o uczestniku oraz jego aktualnej sytuacji w edukacji szkolnej. Zaobserwowane trudności oraz mocne strony w czasie obecnym mają duże znaczenie w planowaniu przyszłości zawodowej.
Ćwiczenie 2 - "Powrót do dzieciństwa"
Pozwala cofnąć uczestnika do dzieciństwa i przyjrzeć się zupełnie pierwszym pomysłom na przyszłość jakie pojawiały się w ich głowach. Umiejętne wykorzystanie tej wiedzy i praca z pytaniami pogłębiającymi, często potrafi poprowadzić do głębokich wartości oraz potrzeb, oraz ukazać poziom spójności i zmian wewnętrznych w kontekście wizji przyszłości zawodowej.
Ćwiczenie 3 - "Moje pomysły na dziś"
Pozwala na przegląd i zestawienie aktualnych pomysłów na przyszłość z wynikami testów z modułu drugiego. Dzięki temu możemy wskazać, jakie elementy będą wspierały konkretne zawody czy pomysły, a jakie będę wymagały rozwoju.
Ćwiczenie 4 - "Flow"
Pozwala poznać bardzo indywidualne poczucie satysfakcji z działań, które zdarza się każdemu z nas w chwilach, kiedy robimy to, co naprawdę lubimy i w czym bardzo dobrze się czujemy. Jest to cenna wskazówka, którą zestawiamy z innymi wynikami i bierzemy pod uwagę w naszych rekomendacjach.
Ćwiczenie 5 - "Praca to czynności"
Pozwala na przyjrzenie się zawodom w kontekście poszczególnych czynności, które wiążą się z ich wykonywaniem. Dzięki temu możemy określić, które czynności uczestnik lubiłby wykonywać w przyszłej pracy, a które niekoniecznie. Jest to ćwiczenie, które często zderza wyobrażenia o zawodach z rzeczywistością.
Ćwiczenie 6 - "Magiczna różdżka"
Pozwala uczestnikowi popuścić wodze wyobraźni i wyobrazić sobie przyszłość wyczarowaną niczym magiczną różdżką. I to nie tylko jeden raz! Dzięki poruszeniu wyobraźni jesteśmy w stanie poznać najgłębsze potrzeby, wartości i mocne strony ale także obawy i lęki dotyczące zawodowej przyszłości.
Ćwiczenie 7 "Moja zawodowa misja"
Pozwala dość precyzyjnie określić zawodową misję i aktualne wartości uczestnika oraz wybrać konkretne obszary, w których wyobraża on sobie swoją zawodową przyszłość. Wynikiem tego ćwiczenia jest suma bardzo wielu kluczowych informacji, która jest istotnym odniesieniem przy planowaniu kariery oraz wyborach z nią związanych.
Ćwiczenie 8 "Moje zainteresowania"
Pomaga zdefiniować obszary, które są najbardziej interesujące dla uczestnika i którym naturalnie poświęca najwięcej czasu. Planując swoją karierę, warto wiedzieć, iż na największe sukcesy zawodowe i satysfakcję możemy liczyć wówczas, kiedy praca będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami. Na podstawie tego możemy określić kierunki rozwoju zawodowego, które będą najbardziej zbieżne z naturalnymi skłonnościami i pasjami.
Projekt Kariera to stworzony przez profesjonalny zespół doradców zawodowych, coachów i mentorów biznesowych, holistyczny program przygotowujący młodych ludzi do przyszłej kariery zawodowej.
Działamy wiedząc, że jutro zaczyna się dziś, a najlepsze decyzje dotyczące przyszłości opierają się o dokładne zrozumienie siebie.
Projekt Kariera składa się z dwóch etapów:
Etap pierwszy, to praca własna nastolatka, polegającą na uzupełnieniu:
Etap drugi, to przygotowany przez naszych ekspertów:
Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy każdego z modułów oraz korzyści wynikające z przystąpienia do programu.
Zachęcamy też do przeczytania najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi
W module trzecim znajduje się dodatkowe 5 testów ściśle związanych z doradztwem zawodowym. Ich wykonanie pozwala zrozumieć co może być wsparciem a co ewentualną blokadą na drodze zawodowej zgodnej z zainteresowaniami i predyspozycjami. Pokazuje też możliwe kierunki zawodowe oraz obszary, które warto wzmocnić po to aby droga zawodowa była satysfakcjonująca i współgrała z wartościami.
4
3
2
1
Nasz Program Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży Projekt Kariera ma na celu wspieranie młodych ludzi w wyborze kierunku drogi zawodowej. Dodatkowo wskazuje mocne strony uczestników ale również to, nad czym warto popracować aby ułatwić realizację celu.
Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się uczestnikowi programu z bardzo różnych perspektyw. Robimy to, wykorzystując zestaw ćwiczeń i testów, na bazie których powstaje obszerny raport z wynikami. Następny krok to indywidualna konsultacja. Ma ona na celu omówienie wyników testów i ćwiczeń oraz na ich podstawie zarekomendowanie najbardziej dopasowanej drogi zawodowej. W trakcie konsultacji uczestnik otrzyma:
Aby to było możliwe, bardzo ważne jest szczere i jak najbardziej szczegółowe udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w ćwiczeniach i testach. Nie ukrywamy – to zajmie trochę czasu ale wszystko po to aby nasz raport był jak najdokładniejszy i – w co bardzo wierzymy – pomocny.
Z drugiej strony – bardzo prawdopodobne jest to, że praca wykonana teraz, oszczędzi mnóstwo czasu w przyszłości. A dodatkowo – może być bardzo wspierająca na wielu zawodowych „zakrętach”, które jak wszyscy wiemy, mają znaczący wpływ na jakość naszego życia.
Przy wypełnianiu ćwiczeń i testów warto jest dobrze rozłożyć siły. My podzieliłyśmy projekt na trzy moduły, ale jeśli będzie potrzeba, każdy z nich w dowolnej chwili można przerwać i dokończyć w kolejnym dniu, ze zdecydowanie większą energią a może i ciekawością co dalej.
Kontakt
+48 535 346 425
+48 519 328 788
projekt.kariera01@gmail.com
Odwiedź nas
Usługi
Doradztwo zawodowe dla młodzieży
Testy predyspozycji zawodowych
Coaching kariery dla młodzieży
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Zadanie 1 "Postawa wobec życia"
Wyniki tego testu pozwolą określić na ile uczestnik realnie postrzega otaczający go świat i wyzwania jakie się z nim wiążą. Zbyt pragmatyczna ale również mało realistyczna postawa wobec życia może nieść za sobą trudności w wyznaczaniu i realizacji celów zawodowych.
Zadanie 2 "Komunikacja"
Komunikacja to nie tylko sposób w jaki mówimy. To także, a może przede wszystkim, sposób w jaki słuchamy, w jaki potrafimy ocenić mowę ciała i zareagować na potrzeby otoczenia. Ten test pozwala ocenić wszystkie te aspekty i zestawić je z planami zawodowymi uczestnika oraz naszymi rekomendacjami.
Zadanie 3 " Siła woli"
Możemy być ogromnie uzdolnieni i mieć wiele talentów ale jeśli zabraknie nam silnej woli po prostu ich nie wykorzystamy. To niezwykle ważne, by wiedzieć jak silna jest nasza motywacja i dążenie do celów, by wykorzystać cały nasz potencjał. Ten test pozwala ocenić poziom siły woli jak również to, na ile jest ona adekwatna do zawodowych planów czy możliwości w kontekście zawodowej przyszłości.
Zadanie 4 "Samoocena"
Podobnie jak postawa wobec życia czy siła woli, zdrowa samoocena jest niezwykle istotna w kontekście planowania przyszłości jak również efektywnej realizacji swoich celów. Pomaga nam ona wybrać drogę zawodową adekwatnie do możliwości i wytrwać w niej pomimo przeciwnościom. Niska samoocena może uniemożliwić podążanie wymarzoną drogą zawodową nie dlatego, że nie mamy odpowiednich kompetencji czy umiejętności ale dlatego, że nie wierzymy w siebie i nasze możliwości. Ten test pomaga nam określić na jakim poziomie jest samoocena uczestnika i zestawić ją z pozostałymi wynikami. To pozwala określić, w którym miejscu należy położyć nacisk na pracę i wzmocnienie uczestnika.
Zadanie 6 "Motywacje"
W tym teście bardzo szczegółowo i głęboko przyglądamy się temu, co każdego dnia napędza nas lub też blokuje, czyli motywacji do pracy. Ten test pozwala zestawić pomysły i predyspozycje z „wewnętrznym napędem” uczestnika. Jest to niezwykle ważne zadanie, które pokazuje również jak istotne będzie dla nas życie zawodowe i jakie wartości chcemy poprzez nie spełnić.
Model KOMPAS
Model KOMPAS to unikalne narzędzie, zaprojektowane w celu oceny kluczowych cech, istotnych w kontekście doradztwa zawodowego oraz wewnętrznej stabilności, która ma bezpośredni wpływ na sukces zawodowy. Stworzyłyśmy ten model, aby pomóc zarówno młodzieży w zrozumieniu swoich mocnych stron oraz w odkryciu optymalnego kierunku zawodowego.
Szczegóły na temat Modelu KOMPAS oraz badanych cech, znajdziesz TUTAJ